Kdy volat praktického lékaře ?
Horečnaté stavy:
Horečka je nejrychlejší zbraň organismu proti infekci. Viry zabíjí již vzestup teploty a proti bakteriím mobilizuje imunitní systém. Proto není dobré teplotu ihned srážet medikamenty, ale raději ulehnout do klidu, zvýšit příjem tekutin, střídat ovocné ředěné šťávy, čaje, minerálky a zvýšit příjem vitamínů- hlavně vitamínu C – citrusy, vhodné jsou i zakysané mléčné výrobky, zázvor, anýz, cibule a česnek. Teplotu srážíme, pokud stoupá nad 39°C (u batolat nad 38°C- tedy v konečníku naměříme 38,5°C) nebo když už déle vyčerpává organismus a provází ji bolesti kloubů a svalů. Při vyšší teplotě 39 – 40°C začínáme Paracetamolem ( Paralen, Panadol, čípky, tablety, sirupy, Mexalen, Coldrex) podáváme po 6ti hodinách. Pozor na předávkování! Toxické pro játra!
Při převaze bolesti nad horečkou (svalové, kloubní) začínáme Ibuprofenem (Ibalgin, Brufen, Nurofen, Ibumax) též po 6 ti hodinách.
Oba léky je možné podat od 3 měsíců věku dítěte.
POZOR! Dětem do 15 ti let nikdy nepodávat ACYLPYRIN! Pokud teploty pomalu klesají a dítě má stále teplé končetiny (dlaně, plosky nohou) můžeme přiložit zábaly z vlažné vody nebo pod dohledem dítě osprchovat. Pokud teploty přetrvávají u dětí déle než 2 dny, objednejte se k lékaři!
Pokud se jedná o dítě do 2 let, doporučuje se objednání k lékaři již druhý den. Kojence do 7 měsíců musí lékař (ev. LSPP) vidět do 12 hodin od nástupu teploty.
Pokud jsou teploty provázené zvracením, průjmem, poruchou vědomí, febrilními křečemi, vyhledejte lékaře co nejdříve.
Dále připravujeme