TREC a KREC

 

Proč jít na vyšetření TREC a KREC? 

Každé dítě má právo na bezpečnou vakcinaci, která musí být provedena včas, aby vakcína dokázala zajistit účinnou ochranu. V případě použití tzv. živých vakcín (jako je např. vakcína proti rotavirům  a proti spalničkám ) je nutné před jejich podáním v prvním roce života dítěte vědět, že nemá závažnou vrozenou poruchu imunity. Ta se nemusí po narození projevit, neboť je dítě v prvních měsících života chráněno přenosem imunity od své matky.
 

Vyšetření TREC/KREC je proto významné:

  • jak ke včasnému odhalení závažných poruch vývoje imunitního systému u dítěte, neboť je dokážeme léčit

  • tak současně zvyšuje jistotu bezpečné vakcinace dítěte, neboť se provedeným vyšetřením vyhodnotí, zda se buněčná i látková imunita u dítěte fyziologicky vyvíjí. Pokud je vše v pořádku, může být dítě bezpečně očkováno i živými vakcínami.

 

Kdy provést vyšetření TREC a KREC? 


Vyšetření je doporučeno provést v prvním roce života dítěte nebo při podezření na poruchu T- nebo B-lymfocytů v rámci vrozených poruch imunity. Vždy je vhodné pr ovést vyšetření před podáním živé očkovací látky (např. rotavirová vakcína, BCG, spalničky). 

Kde probíhá vyšetření TREC a KREC? 

 

  1. V případě, že zvažujete nebo máte zájem o vyšetření TREC/KREC, vyžádejte si konzultaci s vaším pediatrem.

  2. Odběr je možný v dětské ordinaci. Odběr krve je nenáročný a šetrný k vašemu dítěti. Lancetou či injekční jehlou se propíchne kůže na patičce dítěte (u větších dětí můžeme krev odebrat i z prstu) a na Guthrieho kartu se odeberou tři kapky krve, tak aby byly vyplněny tři terčíky na kartě. Společně se zdravotní sestrou vyplníte žádanku a informovaný souhlas s vyšetřením.

  3. Cena za vyšetření se pohybuje kolem 1000 Kč.

 

Kdy čekat výsledek?

Výsledky máme do 10 pracovních dní od doručení vzorku do laboratoře.

 

Co s výsledkem?

ZDRAVÝ PACIENT

U vyšetřovaného pacienta/ky byla potvrzena tvorba TREC (T-cell Receptor Excision Circles) i KREC (Kappa-deleting Recombination Excision Circles). U pacienta NEBYLA potvrzena primární imunodeficience T- nebo B-lymfocytů způsobující SCID (Těžké kombinované imunodeficience) nebo agamaglobulinemie. Očkování živými vakcínami není kontraindikováno.PODEZŘENÍ NA IMUNODEFICIENCI

U vyšetřovaného pacienta(ky) BYLA ZJIŠTĚNA DEFICIENCE tvorby TREC (T-cell Receptor Excision Circles) a/nebo KREC (Kappa-deleting Recombination Excision Circles). OČKOVÁNÍ ŽIVÝMI VAKCÍNAMI NENÍ DOPORUČENO.

Doporučujeme neodkladnou návštěvu specialisty imunologa a konzultaci zdravotního stavu pacienta/ky vzhledem k podezření na imunodeficienci.

 


Kontakt

Dětská ordinace Vodňany s.r.o.

Sídl. Škorna 1223, 389 01 Vodňany

Telefon: 734 33 90 96
používáme WhatsApp!Najdete nás na mapy.cz

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: